czwartek, 7 stycznia 2016

Popyt na sprzęt elektrononiczny w końcu się nasycił?

Czyżby użytkownicy smartfonów, tabletów, komputerów i innych elektronicznych gadżetów byli znudzeni dostepnym sprzętem? Wygląda na to, że dostawcy takiego sprzętu na chwilę obecną dostarczyli wszystko, co było do tej pory możliwe do stworzenia.

Firma Accenture, która co prawda nie jest dostawcą sprzętu IT, a zajmuje się wsparciem informatycznym i software'owym przedsiębiorstw na całym świecie, dokonała badania rynku urządzeń elektonicznych. W sumie zapytano 28 tys. osób z 28 krajów. Wyniki wykazały, że stopniowo spada liczba osób, które chcą inwestować w nowy sprzęt elektroniczny.

Sprzęt elektroniczny nie cieszy się już takim powodzeniem

W ciągu najbliższego roku tylko 48 proc. ankietowanych zamierza kupić nowego smartfona. To spadek o 6 p.proc. w stsounku do badań z zeszłego roku. Ci, którzy nie chcą nowego urządzenia jako przyczynę wymieniają najczęściej zadowolenie z obecnego telefonu. Tak zadeklarowało 47 proc. respondentów.

Podobnie spadłą ilość chętnych do kupna nowego tabletu - o 9 p.proc. oraz laptopa, tu zanotowano spadek o 6 p.proc. W sumie tylko 13 proc. badanych zamierza w 2016 roku przeznaczyć na zakup osobistego sprzętu elektronicznego więcej pieniędzy niż w minionym roku. W przypadku nowoczesnych technologicznie gadżetów sytuacja także nie przedstawia się kolorowo. 13 proc. respondentów chce w nowym roku kupić smartwatcha, tyle samo osób deklaruje zakup sprzętu do monitorowania ćwiczeń i fitness. Co dziesiąty badany zainwestuje w urządzenia do monitoringu lub w inteligentne systemy do pomiaru i kontroli temperatury w domu. 7 proc. badanych wyposaży się w 2016 roku w drona.

IoT nie pomoże?

Badani są również podejrzliwi co do urządzeń podłączonych i nie wypowiadają się o nich z entuzjazmem. Dla większości barierą przed zakupem jest wysoka cena. 62 proc. ankietowanych uważa ten sprzęt za zbyt drogi. Dla 47 proc. respondentów urządzenia połączone wydają się niebezpieczne i nie zapewniają ochrony prywatności. Więcej niż co piąty badany nie byłby pewny, z jakiego urządzenia w technologii IoT chciałby korzystać. Dla 17 proc. technologia IoT jest zbyt skomplikowana.

Z badań Accenture widać więc, że rynek urządzeń elektronicznych wymaga odświeżenia i dostarczenia użytkownikom nowatorskiego ale zarazem bezpiecznego, taniego i użytecznego sprzętu. Z drugiej strony można wyniki interpretować także w ten sposób, że dotychczasowe urządzenia spełniają wszystkie oczekiwania ich właścicieli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz