piątek, 27 lutego 2015

Łódź – miasto sukcesów IT

Łódź to miasto innowacji – tak przynajmniej wynika z ilości firm specjalizujących się w branży IT, które właśnie tam działają. Polscy informatycy współpracują z gigantami z całego świata.

Bezpieczniej na drogach

W założonej niedawno łódzkiej siedzibie firmy Ericpol, praca idzie pełną parą. Ericpol projektuje rozwiązania dla telekomunikacji, zajmuje się także świadczeniem usług dla operatorów. Jednym z jego najbardziej znanych klientów jest szwedzki koncern Ericsson. Polscy specjaliści projektują dla niego skomplikowane oprogramowanie. Do klientów Ericpola należą także producenci podzespołów samochodowych. Rozwiązania, stworzone przez polską firmę IT znajdują praktyczne zastosowanie w samochodach, takich jak Peugeot, Citroen, Fiat, BMW czy Volkswagen. Najciekawszym obszarem ich motoryzacyjnej działalności jest jednak telematyka. Technologia ta polega na przesyłaniu danych pomiędzy samochodem a światem zewnętrznym i odwrotnie. Pozwala ona na wykonywaniu przez auto tzw. emergency calls – czyli automatycznemu łączeniu się ze służbami ratowniczymi w razie wypadku. Dzięki tej metodzie, w przyszłości może udać się wyeliminować śmiertelne skutki wypadków.

Automatyka na ziemi i niebie

Prócz Ericpola, w Łodzi działają też inne firmy specjalizujące się w IT. Do jednej z nich należy TomTom, organizacja działająca na całym świecie. Obecnie współpracuje ona z Volkswagenem oraz Boschem nad systemami, mającymi zautomatyzować jazdę samochodem. Transition Technologies pracuje z kolei dla Airbusa, tworząc oprogramowanie ułatwiające budowę samolotów. Sam Airbus kilka dni temu otworzył w Łodzi biuro, w którym powstają plany konstrukcyjne helikopterów.

IT dla finansów

Łódzkie firmy IT chętnie realizują także projekty dla banków. Przykładowo, Accenture pracuje obecnie dla mBanku, BZ WBK oraz PKO BP. Na jednej z najważniejszych globalnych konferencji IT – Finovate Fall 2013, nagrodę Best of Show otrzymał serwis transakcyjny mBanku, tworzony m.in. właśnie przez Accenture.

Komputerowy słownik

MakoLab współpracuje z Google. Aktualnie projektowane jest oprogramowanie, mające ułatwić komputerom rozumienie wyrazów wpisywanych do wyszukiwarki. Łódzcy specjaliści mają już niejakie doświadczenie pod tym względem – kiedyś, wraz z profesorem Heppem, stworzyli specjalny słownik dla komputerów, mający pomóc im w rozumieniu pojęć związanych z handlem elektronicznym. Dzięki temu rozwiązaniu, komputer sprzedawcy może bez trudu rozmawiać z komputerem klienta.

Innowacyjnych rozwiązań technologicznych ciągle przybywa – można by je wymieniać bez końca. Jedno jest pewne – dzięki pracy profesjonalnych informatyków żyje nam się lepiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz