wtorek, 18 sierpnia 2015

Jak przedsiębiorcy traktują bezpieczeństwo systemów IT

Dla 70 proc. przedsiębiorców bezpieczeństwo IT to priorytet. Większość właścicieli firm nie zamierza jednak zwiększać wydatków na rozwój systemów bezpieczeństwa.

HP Polska oraz Intel opublikowali wyniki raportu „Bezpieczeństwo. Ryzyko. Dostępność”. Ankiety przeprowadzono wśród przedstawicieli 500 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw działających w Polsce. Respondenci odpowiadali m.in. na pytania dotyczące zachowania bezpieczeństwa systemów informatycznych używanych w firmie.

Wysoki priorytet bezpieczeństwa

Według badania ogółem 70 proc. firm traktuje bezpieczeństwo IT z wysokim priorytetem. W usługach ten odsetek wyniósł aż 73 proc., nieco mniej w produkcji – 69 proc., a najniższy w handlu – 65 proc. To dosyć zaskakujące zważywszy na fakt, iż transakcje handlowe oraz firmy świadczące usługi e-commerce powinny zawyżać te wyniki. 28 proc. przedsiębiorców traktuje bezpieczeństwo IT na poziomie przeciętnym, a 2 proc. podchodzi do tematu z obojętnością.

Pomimo, że dla znacznej większości firm bezpieczeństwo IT jest bardzo ważne, to równie dużo przedsiębiorców nie zamierza inwestować w rozwiązania zwiększające poziom ochrony przed cybernetycznymi zagrożeniami. Wydatki 62 proc. badanych pozostaną w najbliższym czasie na tym samym poziomie, a tylko niemal co trzecia firma zwiększy budżet na bezpieczeństwo. Tylko 3 proc. ankietowanych zmniejszy wydatki na ten cel, a tyle samo respondentów nie ma zdania.

O bezpieczeństwo dbają sami

Firmy z sektora MSP nie ufają zbytnio zewnętrznym podmiotom świadczącym usługi zapewnienia bezpieczeństwa firmowych danych cyfrowych. Mniej niż co dziesiąty badany przyznawał, że korzysta z usług zewnętrznej firmy. Niespełna połowa badanych (45 proc.) wykorzystuje własny dział IT, natomiast 35 proc. ankietowanych stwierdziło, że odpowiedzialność jest rozproszona w ramach firmy. W 11 proc. przedsiębiorstw funkcjonuje osobna komórka, która zapewnia bezpieczeństwo systemów informatycznych.

Nieco więcej badanych firm nie przeprowadza regularnych audytów bezpieczeństwa systemów IT w porównaniu z tymi, które sporządzają takie raporty. Na pytanie o audyt 54 proc. ankietowanych odpowiedziało „nie”, a 44 proc. wskazało na „tak”.

1 komentarz:

  1. Uważam, że wprowadzając do firmy oprogramowanie typu ERP / CRM warto dbać o kwestie związane z bezpieczeństwem i odpowiednim optymalnym działaniem oprogramowania. Osobiście korzystam regularnie z pomocy dynamics 365 for operations, co pozwala mi rzetelnie realizować swoje zadania w firmie.

    OdpowiedzUsuń