czwartek, 6 sierpnia 2015

Siła eksportu polskich firm informatycznych

Zagraniczne koncerny nie tylko zakładają w polskich miastach swoje oddziały i korzystają z kadry naszych wykwalifikowanych informatyków, lecz także zamawiają produkty i usługi polskich firm z sektora IT.

Obecnie klienci, którymi często są globalne koncerny, wybierają przedsiębiorstwa, które zapewnią im zintegrowane środowisko IT. Tym samym zmniejsza się ilość podwykonawców. Polskie firmy są w stanie sprostać wymaganiom światowego rynku. Firmy informatyczne znad Wisły są wybierane nie tylko ze względu na niższe koszty produktów i usług, które coraz częściej odpowiadają zachodnim standardom, ale z racji wysokiej jakości świadczonych usług.

Widać to na przykładzie rankingów firm z branży IT. Dobrą sytuacje polskich organizacji na globalnym rynku obrazuje np. raport "Deloitte Technology Fast 50 in Central Europe 2014", w którym zestawiono najlepsze firmy technologiczne z Europy Centralnej. Okazuje się, że blisko jedna trzecia spółek ma polski kapitał. 4 na 10 wyróżnionych „Wschodzących Gwiazd”, czyli firm szybko rozwijających się pochodziło z Polski.

Jedną z polskich firm informatycznych, która największe dochody czerpie ze sprzedaży produktów i usług za granicę jest Ericpol, który współpracował m.in. z Samsungiem. Obecnie dostawca oprogramowania na zamówienie posiada trzy spółki zależne na Białorusi, Ukrainie i w Szwecji, które razem tworzą Grupę Ericpol, zatrudniając ponad 2200 pracowników. Niedawno Ericpol zajął 1. miejsce w rankingu ITwiz Best100 w kategorii największy eksporter produktów i usług IT oraz 1. miejsce w kategorii największej sprzedaży oprogramowania tworzonego na zamówienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz