środa, 18 maja 2016

Nielegalne oprogramowanie w przetargach publicznych

Prawo zamówień publicznych jest bardzo konkretne i pilnie przestrzegane, by podczas wydawania państwowych pieniędzy nie dochodziło do nadużyć. Niestety okazuje się, że w konkursach dla branży IT często wygrywają firmy oferujące świadomie, bądź nie – oprogramowanie bez ważnej licencji.

Na problem nielegalnego oprogramowania w przypadku przetargów uczulają przedstawiciele Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan. Ich zdaniem firmy zgłaszające oferty do konkursu nie zawsze mogą proponować oprogramowania z ważnym kluczem licencyjnym.

W wyniku takich praktyk instytucje publiczne nabywają systemy informatyczne, z których nie mają prawa korzystać, marnują się publiczne pieniądze, a administratorom grozi odpowiedzialność karna i cywilna. Oprócz tego oprogramowanie pochodzące z niesprawdzonego źródła naraża użytkowników oraz dane umieszczane w systemie na ataki cyberprzestępców, co w przypadku administracji publicznej jest tym bardziej niebezpieczne.

Po rekomendacjach Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan na stronie Urzędu Zamówień Publicznych pojawiły się informacje na temat postępowania przetargowego instytucji publicznych podczas zakupu systemów komputerowych.

W dokumencie wskazano także najczęściej występujące błędy i nadużycia. Dostawcy sprzętu i hardware często wyposażają instytucje publiczne w urządzenia z preinstalowanym oprogramowaniem, które nie ma ważnej licencji. Kolejnym problemem jest dostawa zwielokrotnionych kopii oprogramowania, dostawy nieautoryzowanych kodów aktywacyjnych oraz dostarczenie podrobionych certyfikatów i licencji na dane produkt.

Nieuczciwi sprzedawcy narażają instytucje publiczne na poważne szkody. Zakup nielegalnego oprogramowania nie dotyczy wyłącznie konsumentów i niewielkie firmy, ale jest problemem również dla przetargów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz