niedziela, 19 kwietnia 2015

Informatyka w medycynie, czyli zintegrowane zarządzanie

Zintegrowane systemy informatyczne w placówkach medycznych występują już niemal na porządku dziennym. Wykorzystywanie innowacyjnego oprogramowania do zarządzania różnymi obszarami w medycynie znacznie usprawnia funkcjonowanie szpitali i przychodni. Systemy ERP przyjęły się w nich do tego stopnia, że granica pomiędzy obszarem “szarym” i “białym” zaczyna się zacierać.

Integracja systemów

“Szara” część to obszar zarządzania i finansów, natomiast “biała” - wszystko, co związane jest z elementami czysto medycznymi. Obecnie stosowane oprogramowania wyposażone są w wiele funkcji, które służą do obsługi obu obszarów jednocześnie. Według prognoz, tendencja ta będzie się pogłębiać. W myśl tych założeń, firmy IT powinny skupiać się na opracowywaniu uzupełnień do istniejących już programów, aniżeli tworzeniu nowych. Owe uzupełnienia mają sprawić, że systemy staną się jeszcze bardziej inteligentne i dopasowane do potrzeb współczesnej medycyny.

Zarządzanie bez granic

Do najważniejszych zadań systemów ERP dla branży medycznej należy efektywne i szybkie zarządzanie wszystkimi procesami, zachodzącymi w placówkach medycznych. W zakresie finansów, oprogramowanie IT może być zupełnie samowystarczalne, natomiast jeśli chodzi o obszar medyczny, rozwiązania informatyczne muszą być bardziej zintegrowane. Bez względu jednak na specyfikę działania, głównym celem korzystania z wyżej wymienionych rozwiązań jest ułatwienie lekarzom i personelowi codziennej pracy.

Dla każdego stanowiska

Wśród programów, cenionych w branży medycznej, wymienić można m.in. system dla gabinetów lekarskich drEryk, stworzony przez firmę Ericpol. Nad jego powstaniem pracował nie tylko zespół informatyków, ale także doświadczonych lekarzy. Dzięki niemu, czas potrzebny na wykonanie poszczególnych zadań ulega znacznemu skróceniu. Większość funkcji dostępna jest z poziomu jednego ekranu, co dodatkowo ułatwia obsługę narzędzia. Innowacyjność rozwiązania polega także na tym, że jest ono podzielone na kilka modułów, zawierających konkretne funkcje, niezbędne przy pracy na danym stanowisku. Wśród nich można znaleźć m.in. moduł lekarza, moduł kierownika medycznego, moduł pielęgniarki szkolnej, moduł gabinetu zabiegowego, ale także moduł rejestracji, dokumentacji zewnętrznej czy sprawozdawczości. Dzięki przystępnej formie, drEryk spełnia więc kryteria zintegrowanego oprogramowania, potrafiącego zarządzać wieloma obszarami jednocześnie.

3 komentarze:

  1. Osobiście w swojej działalności korzystam z Microsoft Dynamics 365. W celu wdrożenia tak rozbudowanego oprogramowania, polecam skorzystanie z takiej usługi jak dynamics 365 implementation. Skutkuje to szybkim i bezproblemowym zainstalowaniem oraz dostosowaniem modułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten artykuł rok temu zapoczątkował koncepcję wdrożenia również w naszej firmie. Zdecydowaliśmy się na zasugerowane rozwiązanie - zobacz i jak na razie rezultaty oceniamy bardzo dobrze, aczkolwiek jeszcze długa droga przed nami do pełnej optymalizacji i wykorzystywania 100% możliwości systemu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.

    OdpowiedzUsuń