środa, 1 lipca 2015

Masz start-up? Zainwestuj w oprogramowanie w chmurze

Rozwiązania oparte o technologie chmury obliczeniowej to nowy trend w nowoczesnym zarządzaniu biznesem. To także dobre wyjście dla początkujących przedsiębiorców, którzy posiadają ograniczony budżet.

Oprogramowanie wspierające procesy biznesowe, czyli systemy ERP to przydatne narzędzia, które ułatwiają zarządzanie przedsiębiorstwem. Zwykle decydują się na nie wielkie firmy produkcyjne i korporacje, które muszą łączyć różne działania i integrować procesy biznesowe, zarządzać dostawami, zasobami, a także podejmować decyzje kadrowe. Firmy, które dopiero wystartowały oraz te z sektora MMŚP nie wymagają skomplikowanych funkcjonalności systemów IT. Czy to oznacza, że nie drobni przedsiębiorcy nie potrzebują takich programów informatycznych? Wcale nie – systemy IT usprawniają funkcjonowanie każdej firmy, a ich wdrożenie nie musi wiązać się z wysokimi kosztami.

W chmurze taniej i wygodniej

Do popularnych systemów ERP należą te dostarczane przez Microsoft. Produkty z serii Microsoft Dynamics od lat cieszą się dużym uznaniem przedsiębiorców i są wdrażane na całym świecie. Od niedawna systemy IT tworzone przez Microsoft takie jak Dynamics AX lub Dynamics NAV są udostępniane także w chmurze. W ten sposób przedsiębiorca nie musi inwestować w rozwijanie infrastruktury informatycznej. Wirtualne serwery w chmurze zastępują fizyczne serwery po stronie klienta. W związku z tym początkujący przedsiębiorca otrzymuje dostęp do oprogramowania ERP bez konieczności budowania i utrzymywania serwerowni czy zatrudniania zespołu informatyków. Wdrożenie produktów z serii Microsoft Dynamics jest zwykle kosztowne w pierwszych etapach instalowania systemu. Dzięki abonamentowemu dostępowi w chmurze, cena systemu IT jest rozłożona w czasie i nie obciąża budżetu na początku funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Mniejsza firma, mniejsze koszty

Paradoksalnie mniejszym przedsiębiorstwom bardziej opłaca się wdrożenie systemów wspierających procesy biznesowe. Duża organizacja, który działa od lat wymaga większego wsparcia ze strony firmy informatycznej. Proces wdrożenia jest skomplikowany i długotrwały, funkcjonalności Microsoft Dynamics wymagają dopasowania do potrzeb klienta i customizacji, a liczny personel należy przeszkolić. Takie procedury są częściej narażone na błędy, a to wszystko generuje koszty. Inaczej sprawa wygląda w przypadku nowych firm, którym wystarczą podstawowe funkcje systemów IT. Z czasem wraz z rozwojem organizacji przedsiębiorca może wprowadzać kolejne funkcjonalności. Sama procedura wdrożenia ERP jest o wiele prostsza w firmie o nieskomplikowanej strukturze, a do tego nie trzeba przeznaczać środków i czasu na szkolenia pracowników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz